انواع سناریوهای خانه هوشمند

توسط0
1028
انواع سناریوهای خانه هوشمند

سناریو خانه هوشمند به مجموعه عملیتهای که در خانه هوشمند تعریف می شود که تنها با یک فرمان اجرا می شود.  این سناریو به عنوان میانبری برای سهولت ساکنین تعریف شده است. به عنوان مثال می توان در سناریو شب  به گونه ای تعریف کرد که اکثر چراغها خاموش شود و تنها چراغ خوبی روشن بماند. همچنین فقط سیستم تهویه مطبوع فقط اتاق خواب فعال باشد.

انواع سناریو در ساختمان:

انواع سناریوهای مختلفی می توان برای یک آپارتمان هوشمند تعریف کرد. این سناریوها برای مناسبتهای   و زمان های مختلف می توان مطابق با سلیقه ساکنین تعریف کرد. ساکنین به راحتی می توانند با زدن یک دکمه می توانند سناریو مورد نظر اجرا کنند.

سنارویو ورود

این سناریو برای ورود ساکنین به منزل تعریف شده است. به طور معمول در این سناریو به محض ورود افراد به منزل، چراغها روشن می شود. سیستم تهویه مطبوع دمای خانه را به صورت دمای پیشفرض مطلوب تنظیم میکند. همچنین در صورت نیاز موسیقی پخش می شود.  درانتها با اجرای این سناریو سیستم امنیتی غیرفعال شده تا مالک با خیال راحت وارد منزل شود.

سناریو خروج

این سناریو برعکس سناریو ورود تمامی عملیاتها را انجام می دهد. در این سناریو چراغها خاموش شده، سیستم گرمایش و سرمایش خاموش شده و در انتها سیستم امنیتی فعال می شود. همچنین میتوان تعریف نمود به محض خروج از منزل پرده ها بسته شود.

سناریو عادی

در این سناریو شرایط روزمره افراد در سیستم خانه هوشمند لحاظ می شود. یکی از نگرانی ها افراد اتلاف انرزی در ساختمان هستند. همیشه ساکنین نگران این هسنتند در صورت عدم حضور در اتاقی، چراغ و سیستم تهویه آن اتاق روشن نماند. سیستم خانه هوشمند به راحتی این موضوع با ایجاد سناریو متنوع و تعاریف اتوماسیون منزل حل نموده است. سنسورهای حرکتی و نور  حضور افراد در هر فضا  را تشخیص داده و میزان نور مورد نظر در آن فضا تنظیم می کند. همچنین سنسور دمای تعبیه شده در هر فضا میزان دما و رطوبت محیط اندازه گیری کرده تا دمای مطلوب در هر فضا با توجه به حضور افراد تامین شود.

سناریو مهمانی

در این سناریو رقص نور مناسب اب مجلس فعال می شود. همچنین سیستم مرکزی به سیستم صوتی دستور میدهد تا موسیقی مطلوب مهمانی پخش کند. همچنین سیستم تهویه مطبوع در حالت مطلوب قرار گرفته تا مهمانان از مهمانی خود لذب ببرند. پس از خروج مهمانان سناریو به حالت عادی بر میگردد

سناریو شب

با انتخاب این حالت توسط کلیدهای صفحه نمایش، سیستم به طور هوشمند وضعیت خواب را در ساختمان فعال می سازد. در این سناریو سیستم با خاموش نمودن کلیه چراغها(و روشن شده چراغ خواب) در خانه فقط اجازه تردد به ساکنین داخل خانه را می دهد و در صورت باز شدن درهای ورودی خانه و پارکنیگ باعث به صدا در آمدن آژیر می شود. بدین ترتیب ساکنین از این وضعیت در خانه با خبر می شوند.

سناریوی سفر

با انتخاب سناریوی سفر در خانه، کلیه وسایل برقی در خانه بجز یخچال و فریزر خاموش می شوند. در صورت نیاز به روشن ساختن وسیله خاصی می توان از طریق پیامک به سیستم دستور لازم را ارسال نمود. برای امنیت بیشتر در ساختمان در این حالت شیر برقی گاز و آب ساختمان نیز قطع می شود. کلیه سنسورهای حرکتی، درب و آتش سوزی نیز به حالت فعال در آمده و امنیت و ایمنی ساختمان را تضمین می کنند.خانه هوشمند

سناریوی روشنایی هوشمند (AUTO LIGHT)

یکی از راه های بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها ایجاد روشنایی اتوماتیک است. این روش تا حدود زیادی جلوگیری از روشن ماندن چراغها در فضاهای مختلف خانه که بیشتر براثر فراموشی افراد اتفاق می افتد، مؤثر است. وقتی که این حالت در خانه فعال شود، با ورود افراد به درون اتاق ها، چراغها روشن شده و با خروج از اتاق، چراغ ها پس از چند دقیقه تأخیر زمانی، خاموش می شوند. میزان تأخیر زمانی نیز توسط کاربر قابل تنظیم می باشد.

سناریوی تماشای فیلم(سینمایی)

با فعال شدن این سناریو چراغ های سالن جهت نمایش فیلم خاموش شده و تنها نور مخفی مخصوص تماشای فیلم فعال خواهد شد.

سناریوی خواب به همراه پنجره

همان سناریوی خواب است با این تفاوت که اجازه باز کردن پنجره را خواهید داشت.

سناریوهای اقتصادی

در این سناریو ها هدف طراحی سیستمی جهت نظارت کامل بر نحوه مصرف انرژی در ساختمان است. با توجه به شرایط مختلف روزانه در ساختمان، سیستم هوشمند تصمیم گیری های متفاوتی را اتخاذ خواهد کرد. در چنین سیستمی افراد اجازه باز نمودن پنجره های خانه را نخواهند داشت. و یا با توجه به الگوی مصرف انرژی، استفاده از برخی تجهیزات فقط در ساعات کم باری مجاز خواهد بود. درجه حرارت در چنین خانه ای به طور خودکار و بر اساس مقایسه با درجه حرارت بیرون ساختمان تنظیم می گردد.

 

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما