متاورس و آینده عینک های واقعیت افزوده

توسط0
104
متاورس و آینده عینک های واقعیت افزوده

متاورس دنیایی مجازی و غیر واقعی است که در سال های اخیر به یکی از مباحث مهم در دنیای فناوری تبدیل شده است. این اصطلاح نخستین بار در رمانی علمی تخیلی توسط نیل استیونسن در سال ۱۹۹۲ مطرح شد اما به دلیل عدم وجود زیرساخت های فناوری لازم به آن توجه کافی نشد اما با پیشرفت فناوری بحث متاورس نیز با چشم اندازی جدید دوباره مطرح شد. شاید تا چند سال قبل بسیاری از افراد از متاورس آگاه نبودند اما با تغییر نام فیسبوک به متا و ورود این شرکت به عرضه متاورس شناخته تر شد.

ورود به دنیای متاورس نیازمند ابزارها و وسایلی است که با آنها بتوان به این جهان مجازی سفر کرد و با دیگر افراد در آن تعامل داشت. عینک های واقعیت افزوده، هدست ها و حسگر ها برخی از ابزارهای ارتباط با متاورس هستند.

واقعیت افزوده راه هایی برای ارتباط بیشتر بین انسان ها و محیط پیرامون آنهاست. در واقع واقعیت افزوده با افزودن اطلاعات و ویژگی های بیشتر به محیط اطراف باعث شناخت، درک و سرعت عمل بیشتر افراد در محیط می شود. انسان از طریق حواس خود با دنیای اطراف ارتباط برقرار می کند و در واقعیت افزوده این حواس تا حدی تقویت می شود.

در واقع می توان گفت که واقعیت افزوده از ترکیب همزمان دنیای واقعی و تصاویر مجازی به وجود می آید و با حفظ واقعیت موجود اطلاعات دیگری توسط تصاویر تولید شده و سپس از طریق کامپیوتر به آن اضافه می شود. واقعیت افزوده و متاورس مفهومی یکسان دارند زیرا هر دو فناوری هایی هستند که سعی دارند به طبیعی ترین شکل ممکن پذیرفته و دیده شوند و محیط واقعی و مجازی را با یکدیگر ادغام کنند.

عینک های VR و AR هر دو برای ورود به دنیای متاورس قابل استفاده هستند. در واقع بستگی به نیاز شما دارد که کدام یک از این عینک ها را انتخاب کنید. عینک های VR محیطی کاملا مجازی را به شما می بخشند و شما را به مکانی که در آن حضور ندارید منتقل می کنند. برای درک بهتر این موضوع فرض کنید شما کارمند دورکار یک شرکت هستید و برای ارتباط با شرکت می توانید با پوشیدن عینک واقعیت مجازی به طور مجازی در آنجا حضور یابید. مثال دیگری برای این عینک ها، بازی های متاورس هستند، شما می توانید با استفاده از عینک های VR در محیط بازی حضور داشته و به صورت سه بعدی با بازی تعامل داشته باشید.

عینک های AR شما را به جایی منتقل نمی کنند اما بر محیط اطراف شما اطلاعات و داده های پیشرفته تری می افزایند. فرض کنید در شرکتی کار می کنید، با داشتن یک عینک AR شما می توانید اطلاعات هر یک از همکاران خود را در صفحه نمایشگر پیش روی خود ببینید و هر اطلاعات دیگری که بخواهید از طریق این عینک قابل مشاهده خواهد بود. در واقع عینک های AR چیزی را به واقعیت پیش روی شما می افزاید.

عینک های متاورس امکانات بسیاری را در اختیار افراد می گذارند اما این عینک ها محدودیت هایی دارند. این تکنولوژی به دلیل نوظهور بودن ممکن است توزیع همگانی آن اندکی طول بکشد و همه افراد نتوانند به آسانی به آن دسترسی داشته باشند. از طرفی هزینه تهیه این عینک ها ممکن است برای برخی از افراد زیاد باشد و تهیه آن برای هر شخصی آسان نباشد.

متاورس و آینده عینک های واقعیت افزوده

همه پارامترهایی موجود در واقعیت افزوده سرگرمی و بازی نیستند. از سوی دیگر، دولت ها از فناوری برای مسائل سیاسی و حتی جنگی استفاده می کنند. به عنوان مثال، ارتش ایالات متحده در حال کار بر روی برنامه های واقعیت افزوده است تا از آن برای کمک به سربازان در ایجاد تمایز بین سربازان دوست و دشمن در جنگ و بهبود دید در شب استفاده کند. اگرچه AR همچنان به تکامل خود ادامه می دهد، مقامات جنگ می گویند این فناوری کارایی جنگ را بهبود می بخشد و می تواند به جلوگیری از تلفات غیرنظامیان کمک کند. از دیگر کاربردهای واقعیت افزوده عبارتند از:

اپلیکیشن آرایش لورآل

جلوه های ویژه استودیو کانال آب و هوا

بازی و سرگرمی

تحصیلات

معماری و طراحی داخلی

ارتش

درمان و سلامت

مرکز خرید

راهنمای سفر و شهر

موزه

کارخانه ها

ورزش و سلامتی

عینک دیجیتال

ترجمه متون

متاورس و آینده عینک های واقعیت افزوده
54321
(1 vote. Average 5 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما